Кодэкс аб адукацыі (змяненні з 01.09.2022 года)

Новае ў Кодэксе аб адукацыі

(уступіў у сілу з 01.09.2022 года)

І. Змены для школьнікаў

Абавязковая агульная сярэдняя адукацыя.
Залічэнне ў першы клас пяцігадовых дзяцей (калі 6 гадоў споўніцца да 31 снежня бягучага навучальнага года) па заяве бацькоў пры наяўнасці даведкі аб гатоўнасці да навучання. Канчатковае рашэнне аб прыёме такіх дзяцей прымае педсавет.
Узаконеная норма аб замацаванні мікрараёна за установай адукацыі.
Павелічэнне працягласці навучальнага года (з 1 верасня па 31 жніўня).
Факультатывы ў школах можна праводзіць у суботу для навучэнцаў
5-11 класаў.

Залічэнне ў 10 клас гімназіі па конкурсе на падставе сярэдняга бала пасведчання аб базавай адукацыі і адзнак за прадметы, якія будуць вывучацца на павышаным узроўні.
Прынцып інклюзіі ў адукацыі - адзін з асноўных прынцыпаў дзяржаўнай палітыкі ў сферы адукацыі. Змена:
1) павелічэнне тэрміну атрымання спецыяльнай адукацыі на ўзроўні агульнай сярэдняй адукацыі для людзей з інтэлектуальнай недастатковасцю (з 9-і гадоў да 10-і гадоў);

2) магчымасць спалучаць навучанне на даму з заняткамі ва ўстановах адукацыі;

3) прадастаўленне магчымасці навучання падлеткам, якія знаходзяцца ў СІЗА.

Замацаванне дыстанцыйнай формы навучання як самастойнай формы атрымання адукацыі.
Замацаваны абавязак бацькоў забяспечыць выкананне навучэнцамі патрабаванняў і правілаў установы адукацыі.

ІІ. Змены для выпускнікоў, абітурыентаў, студэнтаў

Увядзенне такога віду выніковай атэстацыі як цэнтралізаваны экзамен (ЦЭ) па завяршэнні агульнай сярэдняй адукацыі па вучэбных прадметах «Матэматыка», «Руская мова» або «Беларуская мова» (на выбар).
Павелічэнне колькасці "мэтавікоў" як на ўзроўні прафесійна-тэхнічнай і сярэдняй спецыяльнай адукацыі, так і на ўзроўні вышэйшай адукацыі.
Пашырэнне пераліку асоб, якія маюць ільготы пры паступленні ў ВНУ:
1) пераможцы універсітэцкіх алімпіяд;

2) асобныя ўдзельнікі заключнага этапу рэспубліканскай алімпіяды;

3) прайшлі навучанне ў Нацыянальным дзіцячым тэхнапарку;

4) выпускнікі класаў Спартыўна - педагагічнай і ваенна-патрыятычнай накіраванасці;

5) Дзеці ваеннаслужачых, супрацоўнікаў органаў унутраных спраў, якія загінулі (памерлых) або сталі інвалідамі пры выкананні службовых абавязкаў;

6) асобы, якія здалі Адзіны дзяржаўны экзамен у Расіі (пры паступленні на платную форму навучання).

Ўвядзенне дадатковых уступных выпрабаванняў для тых, хто паступае на спецыяльнасці, якія патрабуюць асаблівых кіраўніцкіх і практычных навыкаў.
Залічэнне ва ўстановы сярэдняй спецыяльнай адукацыі па конкурсе сярэдняга бала дакумента аб адукацыі.
Ўвядзенне спецыяльнай вышэйшай адукацыі па асобных тэхнічных і медыцынскіх спецыяльнасцях.

ІІІ. Змены для выхаванцаў дашкольных устаноў

Замацавана магчымасць атрымання дашкольнай адукацыі дома.
Аптымізаваныя віды ўстаноў дашкольнай адукацыі:
1) дзіцячы сад;

2) Санаторны дзіцячы сад;

3) Дашкольны цэнтр развіцця дзіцяці.

Прадастаўлены магчымасці для атрымання дадатковай адукацыі (заняткі ў гуртках і іншыя віды работ для развіцця здольнасцяў выхаванцаў) ва ўстановах дашкольнай адукацыі (упершыню!).