Грамадскія аб'яднанні

У СШ №16 на працягу многіх гадоў дзейнічаюць ГА «БРПА» і ГА «БРСМ», якія аб'ядноўваюць у сваіх шэрагах навучэнцаў 7-10 гадоў – «акцябраты», 10-14 гадоў – піянеры, з 14 гадоў - члены ГА «БРСМ».

Удзельнікі гэтых аб'яднанняў прымалі актыўны ўдзел у школьных і гарадскіх акцыях, конкурсах ідэйнай накіраванасці «атрад імя...», «гэта наша з табой Біяграфія», «Вахта памяці», «Мая Радзіма – Беларусь», «як гэта пачыналася» (агляд Летапісаў піянерскіх дружын), «сімвалы нашай дзяржавы», «у адзінай сям'і» і інш.

Мэтай работы дзіцячых і маладзёжных арганізацый з'яўляецца: фарміраванне грамадзянскіх якасцей і патрыятычных пачуццяў навучэнцаў, развіццё сацыяльна сталай, творчай асобы, засваенне навучэнцамі гуманістычных каштоўнасцей, ідэалогіі беларускай дзяржавы, культурных і духоўных традыцый беларускага народа.

Задачамі выхавання з'яўляюцца: фарміраванне грамадзянскіх і патрыятычных якасцяў; падрыхтоўка да самастойнага жыцця і працы; фарміраванне маральнай, эстэтычнай і экалагічнай культуры; авалоданне ведамі, каштоўнасцямі і навыкамі здаровага ладу жыцця; фарміраванне культуры сямейных адносін.

Асноўнымі аспектамі жыццядзейнасці дзіцячых і маладзёжных грамадскіх аб'яднанняў СШ №16 з'яўляецца ўключэнне вучняў у актыўнае грамадскае жыццё і ўсведамленне імі асноўнай сацыяльнай ролі чалавека. Праца дзіцячых арганізацый і аб'яднанняў падпарадкавана адной з галоўных выхаваўчых задач школы, якая заключаецца ў арганізацыі актыўнага выхаваўчага працэсу, які спрыяе асобаснага станаўлення дзяцей, далучэнню да духоўных, маральным каштоўнасцям, стымуляванню самавыхавання, самаадукацыі і самаразвіцця школьнікаў.

У ДУА» СШ № 16 г.Баранавічы " актыўна працуюць і паспяхова супрацоўнічаюць грамадскія арганізацыі і аб'яднанні школьнікаў.

У школе налічваецца некалькі дзіцячых, моладзевых арганізацый і аб'яднанняў:

- дзіцячае аб'яднанне "акцябраты", у склад якога ўваходзяць навучэнцы 2-4 класаў;

- Беларуская рэспубліканская піянерская арганізацыя (5-8 класы), якая ўзначальвае і каардынуе дзейнасць малодшых школьнікаў;

- Беларускі рэспубліканскі саюз моладзі (9-11 класы).

Сумесная творчая праца атрада важатых, класных кіраўнікоў, накіраваная на выхаванне калектывізму ў кожным дзіцяці, дазволіла ў поўным аб'ёме ажыццявіць падрыхтоўку малодшых школьнікаў да ўступлення ў дзіцячую грамадскую арганізацыю.

Праца з акцябратамі арганізуецца пераважна ў гульнявой форме, дзе вялікая ўвага надаецца сістэме чаргавання разнастайных відаў дзейнасці і даручэнняў (гульнявыя трэнінгі і практыкаванні; тэсты; гульнявыя імправізацыі; спаборніцтвы, конкурсы; гульнявыя звычаі і інш.)

У школе сістэматычна праводзяцца зборы піянерскага актыву, арганізуецца вучоба важатых і камандзіраў атрадаў па вывучэнні гісторыі ўзнікнення і развіцця дзіцячага руху.

Паспяховасць развіцця моладзевых арганізацый у школе забяспечваецца сумеснай дзейнасцю намесніка дырэктара па выхаваўчай рабоце, педагога-арганізатара і класных кіраўнікоў. Плануецца і ажыццяўляецца выхаваўчая работа на падставе Закона Рэспублікі Беларусь» аб правах дзіцяці«, у адпаведнасці з» канцэпцыяй развіцця дзіцячага руху ў РБ«, у супрацоўніцтве з гарадскім камітэтам ГА»БРСМ".