Школа "Самі"

Навуковае аб'яднанне самі

Мае вучні будуць пазнаваць новае не ад мяне,
яны будуць адкрываць гэта новае самі.
Мая галоўная задача-дапамагчы ім раскрыцца,
развіваць уласныя ідэі.
Песталоцы

З кожным годам колькасць дзяцей, якія жадаюць заняцца навукова - даследчай дзейнасцю, расце і ў нашай школе. Метад праектаў можна прадставіць як спосаб арганізацыі педагагічнага працэсу, заснаваны на ўзаемадзеянні педагога і вучня, паэтапная практычная дзейнасць па дасягненню пастаўленай мэты.
Аднак авалоданне праектнай дзейнасцю нярэдка выклікае цяжкасці ў вучняў. Неабходна вызначыць праблемныя зоны, выявіць цяжкасці, бар'еры.
Узаемадзеянне ўдзельнікаў адукацыйнага працэсу ў праектнай дзейнасці:
Вучань вызначае мэта дзейнасці-настаўнік дапамагае;
Вучань адкрывае новыя веды-настаўнік Рэкамендуем крыніцы ведаў;
Вучань эксперыментуе-настаўнік раскрывае магчымыя формы і метады эксперыменту;
Вучань выбірае-настаўнік садзейнічае прагназаванню вынікаў выбару;
Вучань Актыўны-настаўнік стварае ўмовы для праявы актыўнасці;
Вучань суб'ект навучання-настаўнік-партнёр;
Вучань нясе адказнасць за вынікі сваёй дзейнасці - настаўнік дапамагае ацаніць атрыманыя вынікі і выявіць спосабы ўдасканалення дзейнасці.
Для таго, каб дапамагчы дзецям авалодаць асноўнымі спосабамі арганізацыі рашэння навукова-даследчых задач, у нашай школе арганізавана творчае аб'яднанне «самі» (самастойныя, актыўныя, мудрыя, актыўныя, інтэлектуальныя). Гэта добраахвотнае творчае аб'яднанне навучэнцаў, якія імкнуцца ўдасканальваць веды ў пэўнай галіне навукі, мастацтва, тэхнікі і вытворчасці, развіваць свой інтэлект, набываць уменні і навыкі навукова-даследчай і опытнической дзейнасці пад кіраўніцтвам, педагогаў і іншых спецыялістаў.
Мэта нашага аб'яднання: пазнанне навакольнага, бачыць "дзіўнае ў штодзённым"
Задачы:
- фарміраванне адзінай навуковай супольнасці са сваімі традыцыямі;
- ранняе раскрыццё інтарэсаў і схільнасцей вучняў да навукова-пошукавай дзейнасці;
- прафесійная арыентацыя навучэнцаў;
- паглыбленая падрыхтоўка членаў таварыства да самастойнай даследчай работы:
- стварэнне ўмоў для ўключэння ў калектыўную пошукава-даследчую дзейнасць навучэнцаў розных узростаў для іх сумеснай працы з прафесійнымі даследчыкамі;
- правядзенне даследаванняў, якія маюць практычнае значэнне;
- распрацоўка і рэалізацыя даследчых праектаў;
- прапаганда дасягненняў навукі, тэхнікі, літаратуры, мастацтва.
Змест і формы нашай працы:
- арганізацыя і правядзенне даследчых работ;
- распрацоўка і рэалізацыя міжшкольных навукова-даследчых праектаў;
- арганізацыя лекторыяў па тэмах праектаў;
- правядзенне пасяджэнняў і навуковых канферэнцый;
- стварэнне брыгад для вырашэння канкрэтных даследчых задач;
- публікацыі артыкулаў і выпуск улётак.
Сяброўства ў аб'яднанні: удзельнічаць у працы Таварыства могуць вучні і настаўнікі школы, супрацоўнікі ўстаноў.

Не сакрэт, што ў дзіцяці, які адрозніваецца высокімі інтэлектуальнымі і творчымі здольнасцямі, дапытлівасцю, імкненнем да самастойнасці ў пазнавальнай дзейнасці часта губляецца цікавасць да вучобы ў рамках традыцыйнай сістэмы навучання. Падтрымаць, распаліць іскрынку гэтай цікавасці-задача, выдатна вырашальная дзякуючы прыцягненню дзіцяці да даследчай дзейнасці.
Прыходзьце да нас, мы будзем рады працаваць разам з вамі.

Гутырчык т. а., старшыня навуковага аб'яднання самі